STREET DANCE DLA MŁODZIEŻY

HIP HOP / STREET DANCE

Styl pochodzący z USA i przez lata rozwijający się w klubach i na ulicach Nowego Jorku, Kalifornii i innych wielkich miast. Taniec Hip-hop może obejmować szeroki zakres ruchów pochodzączych z różnych stylów: old school hip-hop, hip hop new style, hip hop new age i hip hop freestyle. Korzysta on także z technik charakterystycznych dla lockingu, czy poppingu. Taniec hip-hop stwarza okazję tańczącym do niebywałej ekspresji, a także własnej inwencji i pomysłowości. 

Street Dance to przede wszystkim wyrażanie siebie w najbardziej naturalny dla miejskiego smaku sposób, ruchy pasujące do charakteru muzyki rap, soul czy funk pozwalające przekazać każde emocje. Doskonały sposób na rozwój i zabawę.Techniki streetowe, tak jak każdy inny taniec mają swoje podstawy. Foundation, na bazie których możemy freestyleować, interpretować muzykę na żywo.

POPPING

Popping to fenomenalny taniec pochodzący z zachodniego wybrzeża USA. Trudno określić konkretne ramy czasowe jego powstania. Problem stanowi również przypisanie go do jednego miasta czy dzielnicy. Według mnie popping zaczął swój rozwój od około drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. Nie jest jednoznaczne, gdzie ten funkowy styl miał swój początek, gdyż jego korzenie sięgają zarówno miejscowości Fresno w Kalifornii, jak i Oakland, SanFrancisco, Los Angeles. Najlepiej więc przypisać go do amerykańskiego West Coast.

Technika oparta na spinaniu (POP) i rozluźnianiu mięśni (ramion, przedramion, klatki, nóg, karku) akcentując przy tym beat oraz balansując ciężarem ciała. To właśnie taki ruch, styl taneczny, określany jest terminem POPPING. To jedno znaczenie tego terminu, ale nie określa on poppingu w pełni. Z racji, iż styl ten tworzyło wielu ludzi z różnych miejsc i kultur, jest on bardzo różnorodny. Drugie znaczenie tego słowa pozwala na zrozumienie właśnie tej różnorodności i wielości inspiracji, które wpłynęły na powstanie poppingu takiego, jakim widzimy go dzisiaj.Mówiąc "tańczę popping", "jestem popperem", mam na myśli nie tylko spinanie i rozluźnianie mięśni w rytm muzyki. Myślę o rozmaitych stylach i ruchach wrzuconych do wielkiego worka o nazwie popping! To pojemna nazwa, pod którą ukryta jest rodzina niezależnych stylów tanecznych. To właśnie mieszanie poppingu w rozumieniu klasycznym (pop, balans ciała, groove) z pozostałymi stylami pozwala nam lepiej interpretować muzykę, doskonale się przy tym bawiąc.

Jakie style możemy mieszać w poppingu?

Chociażby inspirowany ruchem marionetek PUPPET STYLE, w którym to poruszamy się tak jakby niewidzialna dłoń sterowała nami za pomocą sznurków przywiązanych do naszego ciała, może to być też BOTTING, w którym wcielamy się w postać tańczącego robota, wtedy nasze ruchy są mechaniczne. Bardzo charakterystyczny styl to WAVING, w którym popper ma stworzyć iluzję przejścia przez ciało "fali". Styl trudny, wymagający dużej ilości treningu, świadomości i kontroli ciała, ale bardzo widowiskowy i dający całą masę możliwości stworzenia ciekawych kombinacji. A pamiętacie może zabawki GI-JOE? To takie old schoolowe Barbie tylko, że dla chłopaków. Figurki żołnierzyków, którym zginały się łokcie i kolana, można było poruszać ich rękoma, nogami i głową. Były one hitem Pewexów. Takie zabawki także stały się inspiracją dla kalifornijskich tancerzy, którzy wymyślili styl o nazwie TOY MAN - człowiek zabawka. Ja osobiście bardzo lubię ten styl, w którym ograniczamy swoje ruchy do takich jakie miały wspomniane GI-JOE.  Fenomenalny jest także COBRA STYLE, gdzie w ruchu rotacyjnym wykorzystujemy kontrakcję bioder i klatki oraz izolacyjną pracę karku tworząc obraz poruszającej się kobry. Stylów i ruchów w poppingu jest jeszcze bardzo dużo, a nowe zapewne jeszcze powstaną, bo popping tańczy coraz więcej osób i każdy poszukuje w nim swojego stylu, jak również możliwości wyrażenia swojego charakteru. Jednocześnie próbując stworzyć nowe rozwiązania taneczne, czerpiąc inspiracje ze wszystkiego, co nas otacza. Może nawet kiedyś przyjdzie taki dzień, że tancerze na całym świecie będą uczyli się jakiegoś polskiego stylu w poppingu, tak jak teraz uczą się stylu FILLMORE, którego nazwa pochodzi od jednej z dzielnic w San Francisco, w której owy styl powstał. Jest to prawdopodobne, bo popping to taniec otwarty i oparty właśnie na kreatywności jego pasjonatów, to tworzenie czegoś z niczego, to improwizacja i zabawa ciałem i muzyką. Każdy popper dokłada pierwiastek własny - swój charakter, swoje ruchy, własną interpretację opartą na fundamentach tego stylu, swoje flow i swój smaczek. Każdy z nas dąży do tego, aby tańcząc popping być rozpoznawalnym. Chce być zarazem artystą, który to funkowe danie doprawił unikalną przyprawą według swojej własnej receptury. Dlatego właśnie ten styl jest tak piękny, bo każdy może w nim odnaleźć coś dla siebie. Proponuję więc zapoznać się trochę bliżej z poppingiem, odpalić dobrą G - Funkową muzyczkę i zacząć tańczyć. Trenujcie i dajcie się ponieść, a jak stworzycie coś swojego to pokażcie to światu, pamiętajcie tylko, że ten styl tak jak każdy inny ma swoje podstawy, żeby zbudować coś nowego musicie mieć dobre fundamenty! 

BREAKING (Break Dance)

Taniec wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu. W toku nauki nasi tancerze uczą się tego krok po kroku. Breaking polega na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych, połączonych z czystym, rytmicznym tańcem, tworząc w ten sposób nierozerwalną całość.

Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, następnie przechodzimy do nauki podstaw takich jak:

Toprock - czyli właściwe, dynamiczne kroki taneczne łączone z gestykulacją,tworzące wrażenie "mowy ciałem". Wstęp do każdej figury. Aby dobrze wykonywać top-rock, trzeba przede wszystkim umieć improwizować i mieć wyczucie rytmu.

Drop (Go down) - przejścia z toprock do footwork, ważne kroki pozwalające na płynne przejścia między tymi elementami, zachowujące ciągłość taneczną).

Freeze - figura statyczna, polegająca na "zastygnięciu" w konkretnej pozycji na kilka sekund

Power moves - Figury rotacyjne. Najważniejsze, kluczowe ruchy w tańcu breakdance, które od początku jego istnienia są najbardziej wyrazistą, reprezentacyjną i efektowną częścią. Wymagają one jednak dużej sprawności fizycznej ze względu na ich wysoce akrobatyczny charakter. Wymagają jednocześnie siły, gibkości, kondycji, poczucia ciała w przestrzeni oraz zaangażowania i szczególnie umiejętności samoasekuracji.

Footwork - kroki taneczne, wykonywane z pozycji przysiadu podpartego. Mogą służyć jako łącznik między głównymi elementami (toprock, power, freeze), wstęp, wypełniacz lub dodatek - wszystko zależy od inwencji i improwizacji tancerza.

LOCKING

Locking jest to styl taneczny wchodzący w obręb Funk Style, czyli rodziny stylów funkowych, której dwa zasadnicze filary stanowią właśnie popping i locking. Locking podobnie jak popping powstał na zachodnim wybrzeżu USA w stanie Kalifornia, a jego prekursorem jest legendarny Don Campbell Lock, stąd pierwotnie ten styl tańca nosił nazwę Campbell Locking. Don Campbell nie potrafiąc wykonać prezentowanego w programie "Soul Train" ruchu o nazwie Funky Chicken zaczął wykonywać charakterystyczne zatrzymanie "lock" które z czasem rozpowszechniło się wśród innych tancerzy dając początek nazwie tego stylu. Wszystko to miało miejsce w późnych latach 60-tych dlatego ten taniec uznaje się za jeden z najstarszych z rodziny street dance. Z czasem arsenał ruchów tego tańca powiększał się do jego obecnych rozmiarów a takie ruchy jak point, wris trwil, pacing stanowią jego znaki rozpoznawcze. Muzyka lockingu to oczywiście Funk. Na zajęciach lockingu poznacie nie tylko podstawy tego stylu ale również genezę całej kultury funkowej. Zajęcia porwadzone są w sposób energiczny i wesoły ... to powoduje produkcję dużej ilości endorfin i efektem ubocznym jest uśmiech nie schodzący z twarzy oraz pełne zadowolenie. Miła atmosfera oraz konkretna wiedza powodują, że są to zajęcia na które oczekuje się przez cały tydzień.

2017 © Studio Tańca
Royal Dance Center Niepubliczna Placówka Artystyczna

System zarządzania Pióro

Studio Tańca
Royal Dance Center
tel. 77 551 5551
mob. 600 044 210
recepcja@royaldancecenter.pl
www.royaldancecenter.pl
1
21:48
   wtorek, 26 września 2017 roku